Chřipková sezona ještě není zdaleka u konce, proto je na čase vědět, jak s ní zatočit, pokud zavítá i k vám. Vsaďte na přírodu a zatočte s bacily po vzoru našich babiček. Přečtěte si, jak se zdárně rozloučit co nejrychleji s chřipkou a nachlazením, a jaký je vlastně rozdíl mezi chřipkou a virózou.
Není chřipka jako viróza
Zatímco viróza nás obvykle nerozhodí tolik, jako to umí chřipka, často jedno onemocnění zaměňujeme za druhé. Příznaky chřipky bývají mnohem výraznější a není radno si s ní zahrávat či se jí pokoušet přechodit.
Ostrou bolest hlavy, horečky nebo silný dráždivý kašel je tak potřeba především vyležet v posteli, a to za doprovodu velkého množství vitamínů a minerálů, které tělu dodají sílu s virem bojovat. Přechozené chřipky mohou vyvolat vážné komplikace v podobě zápalu plic nebo zánětu středního ucha. Proto se rozhodně vyplatí dopřát tělu odpočinek a čas strávený v teple pod peřinou.
Jak vyzrát na bacily?
Kromě bylinných čajů, které nejen zahřejí, ale mohou pomoci s vylučováním škodlivin z organismu, je dobré tělo zásobit vitamíny a minerály. Pestrá strava, která tělu právě takové látky dodává, je zároveň nejlepší prevencí proti nejedné nemoci. Pokud už k vám ale chřipka, viróza nebo nachlazení zavítá, i zde je na místě sáhnout po kvalitní stravě a doplňcích stravy.
Jako přírodní antibiotikum funguje například česnek – to věděli i naši předci, a česnek je tak zdrojem tělu prospěšných látek už po více než 3000 let. Je možné ho také zakoupit také česnekové tablety jako doplněk stravy. Zapomínat bychom ale neměli ani na vitamín C, D3 nebo hořčík.
Užitečné tipy pro léčbu chřipky
Starým fíglem je i pití cibulové šťávy, která tlumí kašel a má taktéž protizánětlivé účinky. Podobnou službu prokáže i odvar ze zázvoru, dýchací cesty zase snadno uvolní sirup z jitrocele. Zatímco ke chřipce často rýma nepatří, u nachlazení s ní můžeme počítat téměř vždy.
V takovém případě je dobré snažit se z těla co nejvíce rýmy vypravit smrkáním. Ideální je použití jednorázových papírových kapesníčků, které je dobré po použití vyhazovat, a nešířit tak dále bacily po místnosti. Na uvolnění rýmy pak pomáhá inhalace nebo výplachy slanou vodou.