Úterý, 30 května, 2023
novinky
PR článek
- Reklama -Newspaper
Pro ženyJe náročné nezapadat do normy, společnost si tehdy zapíná tichý alarm

Je náročné nezapadat do normy, společnost si tehdy zapíná tichý alarm

Některým lidem trvá déle, než si začnou psát scénář svého života. Pokud nám někdo iv pokročilém věku řekne, že se cítí být jiný, například homosexuál či transgender, nemusíme být skeptičtí.

K jinakosti je totiž podle psycholožky JANY Fusková stále náročné se přihlásit.

Proč se jí obáváme a proč vše, co je jiné, vylučujeme? Co můžeme udělat, aby se i queer děti ve společnosti cítili bezpečně, a proč například facebook nabízí na výběr 71 rodů?

„Je velmi snadné žít ve světě, který je jednoduchý, pochopitelný, strukturovaný a má svá pravidla. Důležité je chápat, že je v pořádku, pokud člověka nesplňuje určité normy, pokud tím někoho neohrožuje,“ vysvětluje.

Pracujete na výzkumu, který se dotýká překračování hranic „normálnosti“ a to i u mládeže. O co přesně jde?

Věnuji se tomu, jak žijí lidé, kteří překračují normy, což jim usnadňuje a co znepříjemňuje život. Ať už se odlišují tím, jak se narodili, jak se identifikují, s kým vstupují do vztahů nebo jak se projevují.

Můžeme takových lidí nazvat obecně queer lidé, ať už jde o gaye, lesby, trans lidí, drag queen. Snažím se zjišťovat, co dětem a mladým lidem, kteří se ocitli někde v rámci tohoto spektra identit a orientací, může pomoci bezpečně prožívat v rámci vzdělávání.

U mladých queer lidí je totiž následkem společenského odmítání a šikany vysoké riziko sebepoškozování, depresí či pokusů o sebevraždu.

Dospívání je náročné období pro každého a pro queer děti může být násobně náročnější. Potřebujeme jim vytvořit bezpečné prostředí, aby věděli, že si nemusí sáhnout na život, bát se jít do školy či ulívat se z tělesné, neboť jim není příjemné převlékat se před spolužáky. Tyto jednoduché věci mohou být pro ně klíčové.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper