Úterý, 30 května, 2023
novinky
PR článek
- Reklama -Newspaper
Pro ženyDokáží mnohem více. Stát u dětí s Downovým syndromem nezohledňuje nové poznatky

Dokáží mnohem více. Stát u dětí s Downovým syndromem nezohledňuje nové poznatky

Marek Varga devět let navštěvoval standardní základní školu. Miluje koně a věnuje se jezdectví. Jeho snem je absolvovat střední odbornou školu v Ivance pri Dunaji a stát se chovatelům. Má na to všechny předpoklady a s jeho přijetím souhlasí i ředitelka školy.

Podmínkou jeho přijetí je ukončené nižší sekundární vzdělání, čili druhý stupeň základní školy. Marek Varga má však Downův syndrom a podle platných zákonů tuto úroveň nemůže dosáhnout, ačkoli s pomocí asistenta už základní školu řádně ukončil.

Markova rodina na případ déle upozorňuje, komunikuje s ministerstvem a marně žádá výjimku.

„Za dva školní roky se v podstatě nic nepohnulo kupředu. Náš syn musí neustále dokazovat, že je schopný, přesto to nestačí. Mohlo by přitom jít o ukázkový příklad dobré praxe a jsem překvapená, že ministerstvo v této věci nic neudělalo, „říká Markova matka Emília Vargová.

Ministr školství: Nemáme právo zakazovat vzdělání

Markův případ přitom ministr školství Branislav Gröhling jmenoval jako příklad, proč je nezbytná reforma školství v oblasti ikluzívneho vzdělávání. „Nemáme právo na to, zakazovat dětem vyšší vzdělávání,“ řekl na tiskové konferenci v listopadu minulého roku.

50 dětí

s Downovým syndromem se ročně rodí na Slovensku.

V Evropě počet narozených dětí s Downovým syndromem klesá.

Důvodem je zejména prenatální screening, který jeho přítomnost odhaluje a umožňuje rodičům těhotenství ukončit.

Platný školský zákon sice dětem s Downovým syndromem umožňuje integraci do běžných škol, ale i v nich se vzdělávají podle státního vzdělávací programu pro děti s mentálním postižením. Tedy tak, jakoby navštěvovali speciální školu. Po ukončení devátého ročníku na ně zákon hledí, jakoby absolvovali pouze první stupeň.

Zákon vychází z předpokladu, že všechny děti s Downovým syndromem mají mentální postižení, které jim znemožňuje vzdělávání i fungování v praktickém životě. Jde o vžitý, ale dnes už překonaný názor.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper