Středa, 22 března, 2023
novinky
PR článek
- Reklama -Newspaper
FinanceMaloobchodní tržby v eurozóně v červenci nečekaně klesly

Maloobchodní tržby v eurozóně v červenci nečekaně klesly

Po tom, jak v červnu maloobchodní tržby v eurozóně vzrostly druhý měsíc po sobě a výrazněji, než naznačoval předběžný odhad, v červenci zaznamenaly nečekaný pokles.
Po tom, jak v červnu maloobchodní tržby v eurozóně vzrostly druhý měsíc po sobě a výrazněji, než naznačoval předběžný odhad, v červenci zaznamenaly nečekaný pokles. Pod červencový vývoj tržeb v maloobchodě se podepsali zejména nepotravinářské produkty, klesly však i tržby z prodeje potravin. Poukázali na to v pátek zveřejněné údaje statistického úřadu Evropské unie Eurostat.

Maloobchodní tržby v eurozóně klesly v červenci meziměsíčně o 2,3% po 1,8-procentním růstu v červnu. Údaje za červen byly revidovány směrem nahoru, když předběžný odhad poukazoval na růst na úrovni 1,5%. Trhy sice počítali se zhoršením vývoje, očekávali však pouze zpomalení růstu na 0,1%. Meziročně se maloobchodní tržby v eurozóně zvýšily o 3,1%.

Tržby z prodeje nepotravinových produktů klesly o 3,5%, přičemž tržby z online obchodu se propadly o 7,3%. Klesly i tržby z prodeje pohonných hmot (-1,6%) a již čtvrtý měsíc po sobě zaznamenali pokles tržby z prodeje potravin, nealkoholických nápojů a tabákových výrobků. Pokles dosáhl 0,7%.

Obrat k poklesu zaznamenaly maloobchodní tržby iv celé Evropské unii. Zatímco v červnu meziměsíčně vzrostly o 1,4%, v červenci klesly o 1,9%. V meziročním srovnání maloobchodní tržby v EU vzrostly o 3,8%.

Z členských států EU klesly maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně nejvýrazněji v Irsku (-5,9%), Německu (-5,1%) a Rakousku (-3,9%). Naopak nejvíce se zvýšily v Chorvatsku (2,5%), na Maltě (2,3%) a v Lucembursku, kde růst dosáhl 2,2%. Na Slovensku klesly o 0,3%.

V meziročním srovnání se tržby v maloobchodě nejvíce zvýšily v Bulharsku (20,2%), Chorvatsku (12,9%) a Litvě (12,4%). Pokles zaznamenaly Lucembursko (-5,6%), Rakousko (-2,4%), Německo (0,3%) a Španělsko, kde se snížily o 0,1%. Na Slovensku maloobchodní tržby meziročně vzrostly o 1,4%.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper