Úterý, 30 května, 2023
novinky
PR článek
- Reklama -Newspaper
ZdravíCo víme o kaloriích ve stravě a v těle?

Co víme o kaloriích ve stravě a v těle?

Mluví se o nich jako o strašáka, který stojí za přibíráním na váze. Kalorie, hodnota přijaté, ale i cvičením spálené energie však v sobě skrývá několik zajímavých faktů. Víte, kde je jich nejvíce a jak vlastně fungují?

Martin Harvan 30.08.2021 10:00 žena, koláč, kalorie, ovoce, zdravá strava, … Foto: Shutterstock
Ideální je utratit kalorie během sportu.
Kalorie ukazují energii ve stravě a nejen tam

Dělíme je na ty, které konzumujeme v stravě a druhou skupinu tvoří energie minutu po dobu fyzické aktivity. Známe je také pod zkratkou kcal, přičemž 1 kcal má tisíc kalorií. Na etiketách potravin se setkáváme is energetickou hodnotou měřenou v kilojoulech (kj). Pro upřesnění 1 kcal se rovná přibližně 4186 Joule, resp. přibližně čtyřem Joule. Kalorie se nacházejí v potravinách, které obsahují makroživiny jakými jsou tuky, cukry a bílkoviny. Samozřejmě, obsahují je i nápoje a alkohol.

Jak jsou na tom jednotlivé živiny a alkohol?

Alkohol o hmotnosti 1 gram má rovných 7 kilokalorií. Sacharidy jsou na tom lépe a chlubí se standardně 4 kcal na 1 gram hmotnosti. Stejně jsou na tom bílkoviny. Tuky vyčnívají z řady a množstvím energie přeskočí nejen sacharidy, ale i alkohol. 1 g tuku má až 9 kcal. Ačkoliv se tomu nechce věřit, do kategorie sacharidů se z biochemického hlediska řadí i vláknina. V jejím případě jde v podstatě o zanedbatelné množství energie, přičemž 1 g vlákniny má 1,5 – 2 kcal.

Kalorie jsou nejen v potravinách

Nacházejí se také v lidském organismu. Zatímco se obecně hovoří jen o kalorické hodnotě potravin, zapomínat netřeba ani na ty, které jsou ukryté právě v těle. Například 450 g tělesného tuku v sobě skrývá až neuvěřitelných 3500 kcal. To znamená, že má v sobě tolik kalorií než přibližně sedm mléčných Stogramová čokolád. V případě, že chceme zhubnout 450 g tělesného tuku během sedmi dnů, musíme snížit denní příjem energie až o 500 kcal.

hubnutí, kilogramy, dieta
ČTĚTE AJ
Proč přibíráme iu „hubnutí“?
Jak přelstít tělo a hubnout?

Ideální je utratit kalorie během sportu nebo vynecháváním sladkých a tučných potravin. Lidské tělo je také samo o sobě dobrým „motorem“ na spalování kalorií. Velkou část z nich potřebuje k základní tělesné funkce. Bez energie bychom nemohli dýchat, spát, chodit, ale ani trávit jídlo. Zabezpečení energie na tyto nevědomé tělesné funkce patří právě takzvanému bazálnímu (základnímu) metabolismu. Například žena, která má sedavé práci a nevěnuje se sportu spálí díky bazálnímu metabolismu od 1600 kcal výše. Podobně jsou na tom starší lidé a nejlépe vycházejí z těchto statistik muži, kteří potřebují na základní látkovou výměnu někdy až více než 2500 kcal. Samozřejmě, jde o přibližné výpočty, protože spalování kalorií u mužů a žen závisí také na věku, tělesné stavby či genetické predispozice.

Nejlepším lékem na nadváhu je pohyb

Díky fyzické aktivitě spalujeme kalorie nad rámec bazálního metabolismu. Veškerou nadbytečnou energii míjejí svaly při cvičení a pokud jim nestačí kalorie ze zásob cukru, sahají po tukových zásobách. Jde o jednoduchý a základní princip hubnutí. Příjem energie musí být nižší než výdej energie. Nejlépe se pálí kalorie při kardiovaskulárních cvičeních jako například při chůzi, běhu, plavání, cyklistice, turistice, nordic walkingu. Například, 70 kg člověk přijde během kilometru chůze až o 90 kcal.

Kde je nejvíce energie?

Nejvíce kalorií mají potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku. Jde především o sladkosti. Podobně jsou na tom i smažená jídla a uzeniny. Kromě vysokého množství kalorií se však konzumací těchto druhů jídel dostávají do těla i látky, které urychlují přibírání. Takzvané nezdravé tuky, ke kterým patří trans-mastné kyseliny, se nacházejí například v bramborových lupíncích, smažených řezná, ale i v listovém či pizzu cestě. S těmito tuky se lidské tělo neumí poprat a tak se rychle usazují do tukových zásob, a to zejména na břiše, stehnech či zadku. Nejméně energie má méně sladká zelenina, ovoce s vysokým obsahem vody, libové maso a samozřejmě neslazené nápoje. Tyto potraviny zároveň dodávají do těla více vody, vitamínů, minerálních látek a vlákniny.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper