Úterý, 30 května, 2023
novinky
PR článek
- Reklama -Newspaper
ZdravíJak se dostat po porodu rychle do formy?

Jak se dostat po porodu rychle do formy?

Radost z narozeného děťátka má pro čerstvé maminky řadu výhod. A přestože mají psychiku a hormony nastaveny na péči o novorozence, zapomínat by neměly ani na sebe. Po porodu je totiž může čekat několik problémů, s nimiž je někdy těžké se vyrovnat. Jak na to vysvětluje v rozhovoru pro Pravdu fyzioterapeutka Katarína Hanuliaková ze společnosti INTIMFYZIO.

Martin Harvan 26.08.2021 13:00 kojení, kojení, mateřské mléko, matka, dítě Foto: Shutterstock
Nejlepší je, pokud se žena naučí kojit vleže na boku.
Na jaké úrovni je v současnosti péče maminek o sebe v období po porodu?

Za poslední léta se zlepšila péče novorodičiek o sebe během šestinedělí. Ženy se umí dostat ke kvalitnějším informacím. Celkově se zlepšila informovanost o zdraví a o prevenci. Žena po těhotenství chce vypadat a fungovat tak dobře jako před otěhotněním. Motivace na straně žen starat se o sebe rozhodně nechybí.

Jsou i ženy, které se zvlášť nepřipravují na šestinedělí?

Některé prvorodičky se velmi nezabývají tím, co bude po porodu, protože si neuvědomují, že jím se vše teprve začíná. Ženy se o sebe starat chtějí, ale mnohokrát to nezvládnou, protože jsou příliš emancipované a nechtějí přijmout nabízenou pomoc od okolí. Jednoduše řečeno, žádosti o pomoc se v dnešní společnosti, nenosí ‚.

Proč je to tak?

Žádosti o pomoc jsou jakoby projevem slabosti a selhání. Na druhé straně existuje stále mnoho žen, které tu pomoc od okolí nabídnutou ani nemají. Nemají ani jakmile odmítnout.

Odkud si mají maminky shánět informace?

Je přirozené, že maminky vytvářejí komunity, ve kterých se navzájem podporují, ale občas i mezi sebou soutěží a vítězí rivalita. Snaží se posouvat si informace a být nápomocné. Ale na webových fórech člověk natrefí i na velmi nešťastné rady, které mají od pomoci daleko. Nejlepší je shánět informace osobně mezi svými kamarádkami. Každá žena je jiná, vstupuje do těhotenství s jinou kondicí. Každý porod je jedinečný.

Proč je potřebná rekonvalescence v šestinedělí?

Rekonvalescence v šestinedělí je klíčová pro spokojené mateřství. Ale je to velmi individuální a intimní období, se kterým se každá žena popere trošku jinak. Žena je v šestinedělí hormonální jako na houpačce. Výbuchy pláče, radosti, lásky a zoufalství, někdy i vše najednou. Pokud byla žena se svým porodem spokojená a děťátko je v pořádku, tak se zotavuje velmi dobře. Pokud přežila traumatický porod, tak se v šestinedělí dost natrápí. Je často zklamaná sama ze sebe, někdy naštvaná na všechny okolnosti, které se staly. Je precitlivenejšia na své tělo, na své porodní rány.

Jak se žena zotavuje po přirozeném porodu?

Po vaginálním porodu se žena zotavuje rychleji a snadněji než po císařském řezu. Pokud došlo k poraněním a bylo nutné šití, tak se může v oblasti rány vytvořit zánět, místo je citlivé, bolavé, zduřelé a strnulé. Časté jsou bolestivé, nalité nebo i zanícené, prsy. Bradavky jsou extrémně namáhané. Pokud se děťátko neví kvalitně přisát, tak vznikají poranění bradavek, které také vedou k bolestem a zánětům.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper