Toxický. Populární slovo. Označuje věci, které nám otravují život. Pokud se však stává přívlastkem vztahu dvou lidí, nastává problém. Jeden z partnerů se mění na predátora a ten druhý na ubohou oběť. Jak si poradit s takovými vztahy prozrazuje v rozhovoru pro Pravdu Koucký PhDr. Bronislava Švrčková známá také z webu dobrykouc.sk.
Martin Harvan 14.02.2021 10:00 manželství, vztah, hádka, rozvod Foto: Shutterstock
Naší nejsilnější zbraní je v tomto případě naše intuice.
Jak definujeme toxický vztah?
Toxický vztah je vztah, který nás doslova otravuje. Mohli bychom říci, že otravuje po kapkách naši duši. Jeho největší zákeřností je, že přichází potichu, častokrát ukrytý za slovy lásky a zájmu. Po krátkém období bombardování zájmem a láskou začne vypouštět své toxické výpary a začíná nás pomaličku otravovat. Pojem toxický vztah zní jako jasná věc a často si řekneme, že nás se to netýká. Bývá to proto, že této problematice nerozumíme a je pro nás vzdálená.
Jaké signály bychom si měli všímat při výběru partnera?
Naší nejsilnější zbraní je v tomto případě naše intuice. Jsem si téměř stoprocentně jistá, že každý člověk, který spadl do osidel toxického vztahu měl na začátku vztahu takzvané červené vlajky. To jsou takové ty situace, kdy například partner je hrubý na číšnici či prodavačku, je krutý k bezbranným tvorům, nebo nemá integritu osobnosti, tedy jiné mluví a jiné dělá. Těchto drobných signálů mohou být na tisíce. Vždy se v nás něco pohne, že toto se mi nelíbí, nebo nezdá. Když však tyto signály potlačíme a prohlédneme, v partnerství přerostou často do obludných rozměrů. Nemluvím teď o tom, že se máme zabývat každou banalitou. Máme se zabývat tím, co rozrušilo náš vnitřní svět. Něco se nám nelíbí a může to být velmi nebezpečné do budoucna.
Patří k hlavním příčinám toxického vztahu zejména osobnostní a charakterové rysy některého z partnerů, např. sklony k manipulaci, poruchy osobnosti a podobně?
Víte, toxický vztah je takový tanec a na tanec jsou potřební dva. Na jedné straně je poruchová osobnost, která jde směrem k manipulaci, narcismu, histriónstvu nebo antisociálnímu chování. Tyto osobnosti si už nesou svůj „balík“ a jednoznačně se jim těžko žije samým sebou. Je to tím, že nedokážou pracovat se svými emocemi a nerozumí svému vnitřnímu fungování. Pro ně jediná cesta jak vydržet sám se sebou, je najít si protějšek, ale takový, na který budou moci své úzkosti, hněv a frustraci projektovat. Projekcí myslíme psychologický pojem, když si své vlastní pocity promítáme na druhých a poukazujeme na ně jako na jeho pocity, vlastnosti. Toto je věc, kterou dokážeme málokdy na sobě poznat a proto to dělávám pořád dokola. Je to ta tradiční situace – všichni vidí, co dělám a jak to dopadne, ale my si to nejsme schopni přiznat.
Znamená to, že „toxické“ osobnosti přitahují typy, které mohou ovlivňovat?
Když si jedna strana v toxickém vztahu, tedy ta, která je více predátorské hledá partnera, je to vždy partner se sklonem k spoluzávislosti. Bývá to často stejně osobnost, která nedokáže pracovat se svými emocemi, ale je vychýlena spíše k neurotizmu, tedy k přijímání viny a hledání chyby na vlastní straně. Už asi vidíte kam směřuji. Tyto dvojice se přímo magicky přitahují k sobě.
Jak se obvykle cítíme v takovém nezdravém vztahu, jaké emoce a stavy na sobě začneme pozorovat?
V toxickém vztahu to jde postupně. Jak se říká z velké lásky do velké nenávisti, přičemž to má několik fází. Pro mě je nejdůležitější, když klienti na sobě zpozorují fyzické změny ve svůj neprospěch. Začnou mít psychosomatické problémy, a to od migrén, přes bolesti zad, po zánětlivá onemocnění a podobně. Všechny tyto zdravotní problémy co mají, bývají idiopatické, to je lékaři jim nedokážou určit příčinu. Pokud bychom to tak laicky nazvali, tělo se kazí, je otrávené, neví se regenerovat. Mohli bychom říci, že nám uniká životní energie, která nám pomáhá regenerovat a držet tělo a duši v rovnováze. Střídají se nám stavy smutku, beznaděje, hypománie, ale co je nejhorší, naučíme se chodit po špičkách, protože nikdy nevíme, kdy přijde další partnerský toxický výbuch.
Jaká je motivace „toxického“ partnera ovládat život druhého partnera a v podstatě ho zničit?
Jak jsem zmiňovala, žijeme a fungujeme na nějaké naší vnitřní životní energii. Tato energie je něco, co dostáváme do vínku. Narodíme se s ní. A právě tuto energii toxického partneři nemají. Chybí jim a nevědí si ji sami vyrobit. Pro ně jsou zdrojem této energie jejich partneři. Asi se to těžko chápe, ale určitě každý z nás zažil, že jsme byli v kontaktu s někým, po kom jsme se cítili doslova vystaven, jakoby nám ten člověk vysál energii. A potřebujeme si lehnout, nebo jinak dobít baterky. Podobný princip funguje iv toxickém vztahu. Je to o výměně energie. Toxický partner ji potřebuje a zároveň se zlobí na svého energického partnera, protože si uvědomuje, že je na této jeho energii urč