Úterý, 30 května, 2023
novinky
PR článek
- Reklama -Newspaper
FinanceVývoj ekonomiky bude záviset na tom, zda budou moci provozu fungovat

Vývoj ekonomiky bude záviset na tom, zda budou moci provozu fungovat

Analytik České spořitelny Matej Horňák vyzdvihl, že hlavním tahounem ekonomiky byl i domácí poptávka. Poznamenal, že spotřeba domácností svižně vzrostla meziročně o pět procent. „Tento pozitivní vývoj indikovaly již platby našich klientů, jakož i tržby v maloobchodě, kde jsme viděli po uvolnění opatření výrazné oživení zejména v zavřených specializovaných prodejnách (například obuv či oblečení), no letní sezóna a méně omezení přáli už i službám, které rovněž dostaly prostor na nadechnutí se, „komentoval Horňák. Domácí spotřebě podle něj přála i situace na trhu práce, kde mzdy rostly o více než deset procent meziročně.

Analytička 365.bank Jana Glasová zase vyzdvihla, že k růstu hrubého domácího produktu (HDP) zřejmě bude i nadále přispívat průmysl a sektor služeb. Hodně však podle ní závisí na tom, zda obchody, gastrosektor, hotely a různé služby budou moci fungovat normálně a tedy i vydělávat. „V případě, že třetí vlnu zvládneme bez zavírání sektoru služeb, tak očekáváme, že tahounem ekonomiky bude vedle exportu také domácí spotřeba,“ předpokládá Glasová.

Předpoklady analytiků o hospodářském růstu za celý rok 2021 se liší jen mírně. Horňák očekává návrat ekonomiky k předkrizovým obdobím již ke konci roku. „Na tento rok držíme v platnosti náš odhad růstu ekonomiky na úrovni 4,2% následovaný silnějším růstem v příštím roce (4,8%), čemuž bude pomáhat i plán obnovy či dočerpávání eurofondů,“ vyčíslil Horňák.

Glasová odhaduje růst slovenského HDP za celý tento rok na úrovni kolem 4,5%, přičemž si myslí, že spotřeba domácností by mohla v druhém pololetí ještě růst, kdy se Slováci vrátí ke své odložené spotřebě a troufnou si i na větší nákupy. „Naopak brzdící bude působit surovinová krize, která má negativní dopad na náš exportně orientovaný průmysl,“ vzpomněla analytička.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák je při odhadech pesimističtější, odhaduje, že ekonomický růst v tomto roce bude na úrovni 3,7%. Riziky jsou problémy na nabídkové straně a třetí vlna pandemie. Ta se podle něj může naplno rozjet se začátkem školního roku v kombinaci s nízkou proočkovanosti.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper